Blisko 500 biegaczy stanęło na starcie Pierwszego Biegu Niepodległości.

Rywalizacja na dystansie 11 kilometrów rozpoczęła się z linii startu przy gnieźnieńskiej katedrze punktualnie o godz. 11.11. Wśród startujących był pomysłodawca biegu prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Wszyscy uczestnicy biegu ubrani byli w jednakowe biało-czerwone koszulki z polskim orłem. Trasa wiodła ulicami Gniezna oraz wokół jeziora Jelonek. Meta usytuowana była na gnieźnieńskim Rynku.

Pierwszy do tej linii dobiegł reprezentant Chomiąży Szlacheckiej – Zbigniew Kledzik, 24-letni absolwent Politechniki Poznańskiej, biegający amatorsko od 1,5 roku. – Sportowa rywalizacja w takim dniu to bardzo dobry pomysł – mówił po finiszu Z. Kledzik. Tuż za nim metę minął Andrzej Krzyścin.
Miejsce trzecie wywalczył Mateusz Byczkowski, gnieźnianin, obecnie reprezentujący AZS Poznań. Rywalizację kobiet wygrała Ewa Peksa z Poznania (44:09), przed Arletą Ludwiczak z Altomu Gniezno i Adrianną Zeidler z Gniezna (49:15).

Wszyscy, którzy ukończyli bieg na mecie otrzymali specjalne medale w kształcie biało-czerwonej rozetki.